Newsy/kejsy

JDabrowsky, Bagi i Mariusz Kozak o influencer marketingu w czasie koronawirusa

19.05.2020 Autor: Bartek Rochniak
Udostępnij:
JDabrowsky, Bagi i Mariusz Kozak o influencer marketingu w czasie koronawirusa
Najgorszy moment pandemii Covid-19 w Polsce mamy już za sobą. Skutkiem okazał się nie tylko kryzys zdrowotny, ale i gospodarczy. Jak to wyglądało przy współpracy z influencerami od kuchni? Co mówią statystyki? Zapytaliśmy trzech twórców o ich opinie na ten temat. Okazuje się, że są też pozytywne aspekty.

Z badań wynika, że globalnie zaangażowanie na Instagramie, Facebooku i Twitterze nieco spadło w dwóch pierwszych tygodniach, jednak potem zaczęło rosnąć, aby w marcu osiągnąć maksymalny w 2020 roku poziom. W trakcie pandemii rosły wyświetlenia w każdym kanale, bowiem konsumenci spędzali znacznie więcej czasu w social media.

Największy wzrost wyświetleń miały treści w serwisie YouTube (wymagają więcej czasu na tworzenie i konsumpcję – dzięki pozostaniu w domu te warunki zostały spełnione) oraz TikTok (nowe medium, którego ciekawość jest największa - sposób na nudę / rozrywkę).
Jak wpłynęła pandemia na twórców? Na to pytanie odpowiedzą Jan Dąbrowski, Mikołaj Bagiński oraz Mariusz Kozak!

Przeczytajcie, jak prognozują dalszy rozwój influencer marketingu w obliczu koronawirusa.Zobacz też: Kinia Wiczyńska - kto to? Analiza influencerki w pigułceCzy widzisz wzrost lub spadek zaangażowania pod swoimi wpisami - zwłaszcza sponsorowanymi (porównując np. kwiecień do stycznia)? 


Jan Dąbrowski: Ciężko to u mnie porównać, bo w okresie pandemii zwiększyłem ilość materiałów, więc wiadomo, że ilość wyświetleń miesięcznie rośnie. Jeśli miałbym być szczery – ogólnie, średnio – nic się u mnie nie zmieniło.

Mikołaj Bagiński: Zainteresowanie jest ciągle takie same, obecna sytuacja ograniczyła tylko masę kreatywnych działań, które miałem zaplanowane na swoich profilach, stąd nie mogę powiedzieć o zwiększeniu się przyrostów ludzi.

Mariusz Kozak: Jakiś czas temu, na samym początku pandemii zauważyłem znaczny wzrost zasięgu (nawet o 100%). Teraz sytuacja wróciła do normy.


Publikując materiały sponsorowane, otrzymujesz negatywny feedback od odbiorców (w nawiązaniu np. do pandemii)?


JD: Nie spotkałem się z czymś takim.

MB: Nie, nie otrzymuję.

MK: Ogólnie rzadko otrzymuje negatywny feedback od odbiorców w przypadku materiałów sponsorowanych. Natomiast w czasie pandemii zdarzyło się kilka negatywnych komentarzy, ale w porównaniu do moich zasięgów, to i tak znikome ilości.Co według Ciebie zmieni pandemia w influencer marketingu?


JD: Ludzie o wiele bardziej pilnują influencerów – moim zdaniem, to bardzo dobry kierunek. Kampanie muszą być zatem starannie organizowane, żeby nie spowodowały antyreklamy dla twórcy jak i dla marki.

MB: Firmy bardziej docenią ten rynek i w końcu przekonają się jak wielką mamy moc, szczególnie w takich sytuacjach, gdzie banery reklamowe w centrum Warszawy nie spełniają obecnie swojej roli. :)

MK: Z punktu widzenia twórcy internetowego na pewno mniejsze stawki oraz więcej współprac barterowych.

Na co zwróciłeś uwagę podejmując się współpracy w czasie pandemii?


JD: Na markę – czy lubię współpracować i czy czuję ich produkty, oraz na pomysł kampanii - jeśli nie czuję tematu, albo nie ma możliwości chociaż trochę popracować nad pomysłem, tylko jest z góry narzucony, to nie wchodzę we współpracę.

MB: Aby pomysły marek były przemyślane i kreatywne, musimy w tym trudnym dla wszystkich czasie dostarczać odbiorcom dobry content!

MK: W czasie pandemii podjąłem współpracę z lokalnymi, polskimi firmami, aby pomóc im w tym trudnym czasie. Na przykład: spożywczy sklep internetowy, działający lokalnie, który sprzedaje produkty od lokalnych dostawców, lokalne restauracje oraz mała rodzinna firma kosmetyczna.Z odpowiedzi można wywnioskować, że twórcy nie zauważyli mniejszego zaangażowania. Co więcej, pandemia wpłynie na rynek influencerów w pozytywny sposób - skutkiem będzie większa staranność w doborze marki, przygotowania briefu ze szczegółami publikacji oraz większa uwagą na detale, które mogą mieć duże znaczenie w odbiorze kampanii. 


Konsumenci nie reagują na treści sponsorowane gorzej, o ile są dostosowane do powagi sytuacji. Część konsumentów wręcz wymaga od marek komunikacji w tym okresie. Rola marki musi być jednak towarzysząca, wspierająca, a nie wybijać się na pierwszy plan komunikacji. Warto o tym pamiętać. 


Kampanie:

Ta strona używa ciasteczek (plików cookies).