Newsy/kejsy

Czym jest popularna na TikToku "essa"?

22.09.2022 Autor: MT
Udostępnij:
Czym jest popularna na TikToku "essa"?
Język polski stale się zmienia i pojawiają się w nim nowe słowa. Można to zaobserwować zwłaszcza wśród młodych osób, które posługują się słowami, które wcześniej nie były znane, albo kojarzyło je jedynie wąskie grono. Tak jest w przypadku słowa "essa", które ostatnio robi furorę.

"Essa", "Ale masz esse!" - te zwroty regularnie pojawiają się na TikToku. Być może wiele osób zastanawia się, co oznaczają te zwroty, których używają uśmiechnięci, pełni humoru ludzie. Według Słownika Języka Polskiego może być rozumiane jako okrzyk radości, do wyrażania pozytywnych emocji, który może być używany w różnych sytuacjach, np. na powitanie i na pożegnanie."Essa" może też określać styl życia osoby, która głęboko w siebie wierzy, nie boi się porażek i chętnie chwali się wszelkimi dokonaniami i sukcesami.

Z kolei zwrot "mieć esse" oznacza być wyluzowanym, na chillu i zachowywać spokój nawet w stresujących sytuacjach.


Skąd właściwie wzięło się słowo "essa"? Najprawdopodobniej rozpromował je raper Wini, który użył go w swoich utworach, nawiązując do szczecińskich imprez, podczas których ich uczestnicy mieli je wykrzykiwać. 


Chociaż "essą" jest przepełniony teraz niemal cały internet, to to słowo już kilka lat temu było na tyle często używane, że pojawiało się przy plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku, który od 2016 roku jest organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. "Essa" jednak nigdy nie zwyciężyła w tym konkursie, ani nawet nie zajęła miejsca na podium. Kto wie, może zostanie okrzyknięta Młodzieżowym Słowem Roku 2022?Kampanie:

Ta strona używa ciasteczek (plików cookies).