Newsy/kejsy

Influencerzy na pierwszej lini frontu

01.04.2021 Autor: KK
Udostępnij:
Influencerzy na pierwszej lini frontu
Nowi bohaterzy trudnych czasów. Dzięki rozwojowi social mediów możemy obserwować zza kulis jak wygląda trudna walka z pandemią. Poznajcie twórców, których warto śledzić.

„Zbierałem się dwa miesiące, żeby napisać Wam jak wygląda obecnie sytuacja, ale mdliło mnie na samą myśl o tym całym gównopandemiocovidzie” – tak brzmi początek wpisu na Instagramie jednego z ratowników medycznych, który opisuje swoją pracę podczas trwającej pandemii koronawirusa. 

 „Mow.mi.siostro” to konto Piotra, ratownika medycznego, który na swoim profilu na Instagramie publikuje treści związane z ratownictwem, pielęgniarstwem, a także pracą w szpitalach. Jego konto obecnie obserwuje ponad 24 tysiące followersów. Ostatnio opublikował wpis, który stał się viralem, ze względu na klarowny i faktyczny przekaz dotyczący tego w jakim stanie są polskie służby zdrowia. Piotr daje nam do zrozumienia, że obecna sytuacja jest tragiczna. Opisuje na przykład zdarzenie w których karetki pogotowia nie mogą jeździć do nagłych wypadków, ponieważ wożą one pacjentów covidowych setki kilometrów do innego miasta. 

„Gdzie wtedy będzie karetka? Będzie jechać z pacjentem covidowym do szpitala 150 km za miastem, stać w kolejce jako 7 pod szpitalem już 4 godzinę, bo nie ma miejsc, stać w kolejce do dezynfekcji na bazie, itd. Ludzie z dusznościami, złamanymi nogami i bólami w klatce już czekają na karetkę po 5-6 godzin. To się dzieje TERAZ, od ponad tygodnia i jest coraz gorzej. Ratownicy do was nie dojadą. Nie dojadą, bo nikt nie zrobił z tym nic od roku. Ani ten rząd teraz, ani żaden inny wcześniej. W dupie mają. I spoko, do czasu” – pisze ratownik.

 Wpis ratownika spotkał się z dużym zrozumieniem i został udostępniony setki tysięcy razy. Inni ratownicy medyczni również decydują się opowiedzieć o swoich doświadczeniach związanych z pracą w czasie pandemii. Takim przykładem jest konto „tznmkaretki”, [czyt. To nie z mojej karetki] który skupia się na treściach związanych z życiem medyków, również pod kątem humorystycznym. Konto obserwuje obecnie ponad 20 tysięcy obserwujących i ukazuje różne absurdy związane z służbą zdrowia oraz z sytuacjami, które przytrafiają się w pracy medykom. 


Maciej Latos tworzy podcast „Krew Mózg”, w którym pojawiają się tematy związane z medycyną, a w szczególności z pielęgniarstwem i z ratownictwem. Również jest autorem książki „Byle do 19.00. Krótka opowieść o pielęgniarstwie”, która jest obserwacją autora odnośnie wizerunku pielęgniarstwa. Dodatkowo prowadzi Instagram, w którym opisuje pracę na dyżurze oraz wyjaśnia różne kwestie związane z tym zawodem. 


„Wczepkurodzona” to konto autorki książki o tym samym tytule - pielęgniarki Ewy Nawary, która gromadzi na swoim profilu pond 22 tysiące obserwujących. Prowadzi również bloga i jak sama pisze stara się odczarować zawód pielęgniarki. Na swoim profilu na Instagramie odpowiada na nurtujące obserwatorów pytania m.in. odnośnie tego jak wygląda praca w pielęgniarstwie lub czy szczepienia w czasie ciąży są groźne. 


Ratownicy medyczni, lekarze czy pielęgniarki, którzy relacjonują swoją pracę na Instagramie lub w innych mediach społecznościowych to również influencerzy, w dobrym znaczeniu tego słowa, którzy mają korzystny wpływ na stan naszej wiedzy odnośnie tego co się faktycznie dzieje w polskich szpitalach. Trzecia fala pandemii pokazuje nam jakie jest zapotrzebowanie na rzetelne treści, dzięki którym możemy ocenić stan służby zdrowia oraz skutki zarządzania systemem ochrony zdrowia przez władze państwowe.

Polecamy również sprawdzić konta na Instagramie innych influencerów związanych z medycyną:

https://www.instagram.com/adrenaltika/

https://www.instagram.com/pawel_ratownik/

https://www.instagram.com/nursegram.pl/

https://www.instagram.com/doktorka_od_7_bolesci/

  

Kampanie:

Ta strona używa ciasteczek (plików cookies).