Newsy/kejsy

Speedrun Wikipedii. O co chodzi w wyścigu po wirtualnej encyklopedii?

13.01.2021 Autor: Krystian Mowel
Udostępnij:
Speedrun Wikipedii. O co chodzi w wyścigu po wirtualnej encyklopedii?
Wikipedia to jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych stron internetowych. Ciężko znaleźć osobę, która chociaż raz w swoim życiu nie słyszała o tej niezwykle bogatej i obszernej skarbnicy wiedzy, która jest w stanie w błyskawiczny sposób znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania. Ponad 3 miliony oddzielnych podstron i aż 5 milionów odwiedzin w ciągu miesiąca – to statystyki, które notuje strona Wikipedia.org w samej tylko Polsce. Youtuberzy znaleźli doskonały sposób, jak wykorzystać ogromny potencjał internetowej encyklopedii do zabawy i interakcji ze swoimi widzami.

Zastanawialiście się kiedyś, czy istnieje logiczne połączenie losowej pary haseł takich jak „Japonia” oraz „warsztat wulkanizacyjny”? Jeśli nawet istnieje sposób, aby te dwa całkowicie różniące się od siebie hasła połączyć w jakimś toku myślenia, to ile zajęłaby próba przebrnięcia z podstrony Kraju Kwitnącej Wiśni do warsztatu specjalizującego się w wymianie opon w samochodach? Odpowiedzi na to pytanie postanowili udzielić twórcy publikujący filmy w serwisie YouTube. 


„Speedrun Wikipedii” – tak został nazwany nowy trend, polegający na jak najszybszym przemieszczeniu się z losowo wybranych podstron Wikipedii na wcześniej ustalone hasło. Zabawa brzmi niezwykle interesująco oraz rozwijająco, co spowodowało pozytywne przyjęcie tego rodzaju filmów. Cały fun związany jest z wyścigiem, jaki urządzają sobie konkurujący ze sobą twórcy. Oczywiście cała rozgrywka jest możliwa dzięki wplecionym w treść definicji hiperłączom, pozwalającym przenieść się na zupełnie inną podstronę.Korzystając z tego przykładu możemy w łatwy sposób przeskoczyć z „Pączka” na „Abrahama Lincolna”, wykorzystując po drodze takiej hasła jak: „Cytryna zwyczajna”, „Owoce jadalne”, „Drzewa owocowe”, „Wiśnie”, „Najwięksi producenci wiśni na świecie”, „Stany Zjednoczone”, aż wreszcie dotrzemy do podstrony zawierającej informacje o 16. prezydencie USA. Możliwości są nieograniczone i zależą tylko i wyłącznie od skojarzeń oraz łączenia konkretnych haseł przez osoby próbujące „przebiec” przez Wikipedię.


Trend został zapoczątkowany przez zagranicznych youtuberów, którzy zabawę w wyścig po encyklopedii rozpoczęli już w 2019 roku. Co ciekawe powstały nawet dedykowane kanały, które jako główne źródło contentu wykorzystywały ten pomysł do zyskania szerokiego grona odbiorców. Niestety, moda na rywalizacje wśród haseł encyklopedii dość szybko przeminęła i kanały, które powstały na wskutek trendu musiały szybko zmienić swoje materiały. Najczęściej odtwarzanym filmem w serwisie YouTube przedstawiającym trend „Wikipedia Speedrun” jest materiał nagrany przez francuskiego użytkownika o nazwie „Amixem”. Jego filmik uzyskał aż 3,5 miliona wyświetleń i ogromną ilość pozytywnych reakcji. Maxime Chabroud - bo tak nazywa się właściciel kanału liczącego prawie 7 milionów subskrypcji, postanowił urządzić zawody oparte na tym niezwykle interesującym challenge’u. Na potrzeby nagrania przygotował specjalne stacje z komputerami, przy których zasiedli uczestnicy „biegu”. Gdy któryś z nich dotarł do wcześniej ustalonego hasła musiał jeszcze potwierdzić swoją uczciwość prezentując historię przeglądania.Zabawa tak bardzo spodobała się użytkownikom YouTube’a, że twórcy postanowili rozpocząć wielogodzinne streamy, w których wykorzystują hasła podesłane przez swoich widzów za pomocą określonych wpłat w formie dotacji. Jednym ze streamerów, który zajmował się tego rodzaju transmisjami był Ludwig Ahgren, znany bardziej pod pseudonimem „Ludwig”. Amerykanin podczas swoich streamów w serwisie Twitch notował rekordowe statystyki swojego kanału. Jego sympatykom na tyle spodobała się zabawę w Speedrun Wikipedii, że w komentarzach pod następnymi filmami opublikowanymi na jego kanale widać propozycję powrotu do zabawy. Zapis transmisji na żywo prowadzonej przez Ludwiga opublikowany na YouTube otrzymał prawie 1,5 mln wyświetleń.Zobacz również : Skąd rosnące zainteresowanie gamingiem?Wielu twórców zaczęło ustanawiać nowe rekordy czasowe, szczycąc się przedostaniem z najbardziej niepasujących do siebie haseł w zaledwie kilkanaście sekund. Niektóre osiągnięcia youtuberów są naprawdę imponujące, gdyż podczas rozgrywki należy wykazać się nie tylko spostrzegawczością i szybkością klikania, ale również bogatą wiedzą na różne tematy, która pozwala skojarzyć ze sobą niektóre hasła. Aby dodatkowo utrudnić rozgrywkę ustalono, iż nie można korzystać z przypisów oraz dodatkowych linków, umieszczanych na dole danej podstrony.


Moda na Speedrun Wikipedii do Polski dotarła dopiero pod koniec grudnia. Jako pierwszy wyścigi po wirtualnej encyklopedii rozpoczął użytkownik „Diabeuu”, który przedstawił polskiej widowni zasady i sens gry.Bartłomiej Chlebowski posiada kanał liczący ponad 250 tysięcy subskrypcji, a jego wcześniej wspomniany film obejrzało prawie 25 tysięcy użytkowników serwisu YouTube. Prawdziwy szał na zabawę z Wikipedią wywołał „Mandzio”. Na kanale jednego z najbardziej znanych youtuberów w Polsce pojawiły się dwa filmy, które zawierają powyższy motyw. Do wspólnej zabawy Łukasz Samoń zaprosił swoich znajomych, tocząc pojedynki w przeszukiwaniu Wikipedii. Wydaje się, że ten rodzaj contentu wyraźnie przypadł do gustu widzom „Mandzia”, gdyż pod filmami można znaleźć wiele pozytywnych komentarzy oraz dobre statystyki wyświetleń oraz polubień.Obecnie wygląda na to, że moda na Speedrun Wikipedii chwilowo przeminęła, jednak bardzo możliwe, iż już niedługo kolejni youtuberzy również stworzą filmy oparte na tym pomyśle. Pomimo, że wyścig po stronie Wikipedii na pierwszy rzut oka wygląda jak nic nieznacząca zabawa w przeszukiwaniu kolejnych haseł, to należy przyznać, że jest w tej zabawie drugie dno. Widzowie oglądających twórców mogą w jakimś stopniu poszerzyć swoją wiedzę oraz umiejętność kojarzenia niektórych zagadnień. Nie jest to nauka dzięki której uda się poprawić oceny w szkole, jednakże może się ona kiedyś przydać.

Kampanie:

Ta strona używa ciasteczek (plików cookies).