Newsy/kejsy

Influencerzy wspierają walkę o prawa kobiet. Strajk Kobiet na kontach twórców (relacja)

27.10.2020 Autor: Aleksandra Łukasiewicz
Udostępnij:
Influencerzy wspierają walkę o prawa kobiet. Strajk Kobiet na kontach twórców (relacja)
Influencerzy stali się łatwym celem ataków i stereotypowych żartów. Jednak kiedy trzeba, bardzo wielu z nich staje na wysokości zadania i dzieli się ze swoimi widzami ważnymi wiadomościami. Okazuje się, że cała rzesza internetowych twórców popiera prawo kobiet do decydowania o swoim ciele, a gro z nich aktywnie zaangażowała się w toczące się w całym kraju protesty. I to im poświęcimy naszą relację.

Protesty w sprawie obrony praw reprodukcyjnych kobiet trwają już od czwartkowego wieczoru, czyli w zasadzie tuż po ogłoszeniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej często opisywanego jako “wyrok na kobiety”. W praktyce oznacza to zakaz aborcji z powodów letalnych wad płodu, czyli kobiety będą zmuszone do rodzenia dzieci, które np. umrą tuż po porodzie lub będą żyć, ale obarczone ciężkim upośledzeniem (umysłowym i/lub fizycznym).


Spontaniczne zgromadzenia zaczęły się już w kilka godzin po ogłoszenia stanowiska Trybunału - ludzie zaczęli gromadzić się pod jego siedzibą w Warszawie. Po ok. godzinie tłum przemaszerował pod biuro PiS na ul. Nowogrodzkiej, a następnie pochód ruszył pod dom na Żoliborzu prezesa partii i wicepremiera, Jarosława Kaczyńskiego.


Następnego dnia, w piątek, protesty ogarnęły już cały kraj. W samej tylko Warszawie kilkadziesiąt tysięcy Polek i Polaków przemaszerowało całym miastem - najpierw kierując się w stronę Sejmu, a następnie kończąc przemarsz pod domem premiera . W poniedziałek 27 października jeszcze większe protesty rozbrzmiały w wielu miejscach. Obywatele zablokowali miasta - od największych, poprzez średnie, aż do tych małych. Wielu komentatorów już dziś twierdzi, że to największa fala protestów po 1989 roku. 


Sytuacja zaogoniła się na tyle, że poruszyła  całą rzeszę gwiazd, artystów i influencerów. W tym momencie lista twórców, którzy wypowiedzieli się w temacie jest bardzo długa  Niektórzy sami angażują się w protesty - np. Mery Spolsky, Red Lipstick Monster, Robert Makłowicz, Karol Paciorek, Honorata Skarbek, Dominika Rybak, Maffashion czy Sukanek.
Już od pierwszych protestów swoje social media, na rzecz relacji swoich widzów z wydarzeń z całej Polski, oddał Krzysztof Gonciarz. Na swoich instagramowych stories zaprasza do oznaczania go na InstaStories z protestów, żeby mógł je później udostępnić u siebie. Youtuber już wcześniej w tym roku zaangażowany był w inne wsparcie w walce o prawa mniejszości - przy okazji ataków na społeczność LGBTQ+ stworzył własną wersję ciężarówki, która jeździła po Warszawie szerząc kłamstwa na temat tęczowej mniejszości. Jego relacje z protestów, jak sam przyznał, ogląda po 200 000 osób i wyrasta na jednego z liderów wsparcia tematu.
Warto też wspomnieć o gwiazdach i influencerach, którzy szybko pokazali wsparcie dla sprawy tzn. jeszcze w weekend lub wcześniej, zanim zdjęcie z czerwoną błyskawicą zaczęło być w jakiś sposób modne (czy “wymagane” przez dużą część odbiorców danej osoby). Do tego grona należy m.in. Magdalena Boczarska, Maffashion, Anja Rubik (która pisała o sprawie jeszcze przed wyrokiem Trybunału w ramach akcji #powiedzkomuś), Beata Kozidrak, Deynn, Organek, Anna Szlęzak, Stylizacje, Mela Koteluk, Jessica Mercedes czy Julia Wieniawa (która wystąpiła z namalowaną czerwoną błyskawicą w niedzielnym finale programu “Taniec z gwiazdami”)
Zaangażowani okazali się także Panowie. Panie wsparli miedzy innymi Rafał Gębura, Z Dupy, czy DeeJayPalaside.


To, co dzieje się w tym momencie w Polsce stało się na tyle głośne, że mówią już o tym zagraniczne, ogólnoświatowe gwiazdy, chociaż nie jest to chyba ten rozgłos, o który nam chodziło. Wyrazu poparcia udzielił strajkującym m.in. Yungblud czy Miley Cyrus za pomocą swojej fundacji Happy Hippie.
Po raz kolejny swoją silę pokazuje także TikTok. Bieżące wydarzenia pokazują, że może być on platformą do komentowania, relacjonowania ważnych wydarzeń. Relacje z protestów oraz manifesty można znaleźć między innymi u Ewy Zawady, Leny Moonlight, Lili Antoniak czy VIP TEAM.BUDDIES jesteśmy z Was dumni. W BrandBuddies wierzymy, że twórcy nie powinni być obojętni!

Kampanie:

Ta strona używa ciasteczek (plików cookies).