27 marca 2020
Przełożyć czy anulować tysiące wydarzeń?
https://app.brandbuddies.pl/uploads/blog_post/photo/221/bf9eb3317117920504a543606e48160dee50c1af.png
koronawirus festiwal koncert wydarzenia kulturalne kultura

Przełom zimy i wiosny to czas, kiedy ogłaszane są najciekawsze wydarzenia bieżącego roku. Organizatorzy festiwali ogłaszają artystów, którzy pojawią się na scenie, zespoły publikują trasy koncertowe. Widowiska sportowe planują daty ekscytujących rywalizacji, również wydarzenia kulturalne szykują się na nadchodzący sezon występów. Pojawienie się w ostatnim czasie koronawirusa pokrzyżował plany wielu z nas, ale też organizatorom wydarzeń stawiając ich w trudnej sytuacji - przełożyć czy odwołać? Nikt nie wie, ile czasu potrwa epidemia i jak wiele będzie trzeba poświęcić dla zdrowia i bezpieczeństwa uczestników dużych zgromadzeń.



Nie da się tego ukryć, że to bardzo trudny okres dla organizatorów imprez masowych. Przygotowanie takiego widowiska to często miesiące przygotowań oraz spore fundusze wpłacone na wynagrodzenie dla wszystkich zaangażowanych i artystów. W takim wypadku jak pandemia, nie można przewidzieć czy potrwa to jeszcze miesiąc czy pół roku. Postawieni w trudnej sytuacji organizatorzy muszą działać. Wiele imprez zostało przeniesionych na późniejszy termin, tj. jesień lub całkowicie odroczonych na 2021 rok. Fani, którzy kupili już bilety są o tyle w wygodnej sytuacji, że nie tracą one ważności i pomimo zmiany daty, będą one uwzględniane przy wstępie na imprezę w nowym terminie. Część organizatorów zaoferowało też możliwość zwrot biletu i oddanie kwoty zakupu. Większość jednak czuje się zawiedziona, bo od kilku miesięcy czekali na występ ulubionego zespołu czy widowisko sportowe. Mimo to, wszystko przyjmowane jest ze zdrowym rozsądkiem i zrozumieniem - to dla zdrowia i bezpieczeństwa ogółu.


Największą imprezą masową, która została przełożona na 2021 jest Olimpiada. Co ciekawe, nazwa pozostanie, czyli będzie brzmiała Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie Tokio 2020. Gubernator Tokio uznał, że będzie to symbolem zwycięstwa od koronawirusem. Igrzyska odbędą się najpóźniej latem 2021. Jest to pierwsze w historii Igrzysk przesunięcie - dotychczas odwołano 5 edycji ze względu na wojny. 

Jeden z większych polskich festiwali filmów dokumentalnych Millenium Docs Festiwal również został przełożony. Zamiast w maju odbędzie się jesienią. Tymczasem na swoim profilu FB poleca film, które można było zobaczyć w poprzednich edycjach, dostępne na polskich platformach streamingowych.



Kolejnym festiwalem filmowym, który ucierpiał przez epidemię jest Festiwal w Cannes - jeden z największych na świecie. Organizatorzy ogłosili, że kolejna edycja, która miała odbyć się w połowie maja, zostanie przełożona na czerwiec lub lipiec - w zależności, jak potoczą się kolejne tygodnie pandemii. Tymczasem w budynku, gdzie odbywa się festiwal, przyjmowani się bezdomni, którzy nie mają gdzie się udać podczas kwarantanny.


Bardzo dużym festiwalem muzycznym, który miał świętować swoje 50-ciolecie w tym roku, miał być Glastonbury, ale z powodu epidemii został całkowicie odwołany. Organizatorzy szacowali, że w tym roku miało przybyć aż 200 tys. uczestników. Zwłaszcza, że headlinerami mieli być Paul McCartney i Taylor Swift. Osoby, które zakupiły bilet na 2020 mogą w przyszłym roku uczestniczyć w imprezie.



Organizowany co roku festiwal literacki Apostrof również został odwołany. Organizatorzy czyli Empik, postawili na bezpieczeństwo uczestników oraz osób zaangażowanych w przygotowanie imprezy masowej. Na fanpage’u przyznali, że była to trudna decyzja, aby w 2020 Apostrof nie odbył się.



Koronawirus pokrzyżował plany także światu filmowemu. W marcu miały się pojawić głośne tytuły filmowe jak “Nie czas umierać” o Jamesie Bondzie czy “Skłodowska”. Premiery zostały przesunięte na drugą połowę 2020 roku. Również i nasze rodzime tytuły zamiast w kinie, pojawiły się na platformach streamingowych.



Bardzo popularny festiwal wśród influencerów, Coachella, również zmienił termin i odbędzie się w październiku. Zamiast kwiecistych wianków i brokatu, motywem przewodnim będą swetry i grube szaliki.




Pod znakiem zapytania stoją terminy polskich, dużych festiwali muzycznych: Opener i Orange Warsaw Festival. Obie imprezy odbywają się w letnie miesiące, więc jest jeszcze trochę czasu, jednak w ostatnich dwóch tygodniach wiele się zmieniło i nie wiadomo, jakie obostrzenia pojawią się w kolejnych tygodniach.

Oczywiście wszystkie koncerty artystów i zespołów, które miały odbyć się w marcu lub w kwietniu, zostały odwołane lub przełożone na jesień. Aby dowiedzieć się, śledź wydarzenia na Facebooku lub sprawdzaj informacje na stronie głównej organizatora. 



Epidemia ma ogromny wpływ na społeczeństwo, ale po wszystkim, odciśnie swoje piętno na kulturze oraz jej organizatorach. Wspierajmy ich jak możemy, nie rezygnujmy z biletów, które już zakupiliśmy - nawet tyle może pomóc w tej trudnej sytuacji. Trzymamy kciuki i mam nadzieję, że niedługo wszystko wróci do normy, a my będziemy mogli aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych.

Powered by Froala Editor

Aktywne kampanie

Popularne

ZACZNIJZ NAMIDZIAŁAĆ