Pomoc

Lista najczęstszych pytań i odpowiedzi:

BrandBuddies to samoobsługowa platforma z elementami społecznościowymi ułatwiająca współpracę firmom (Brands) i twórcom contentu (Buddies).
BrandBuddies jest platformą otwartą i przyjazną dla wszystkich. Nieważne czy prowadzisz małą lokalną działalność czy międzynarodową korporację. Nieważne czy masz 100000 czy 1000 zasięgu. Każda firma może efektywnie i na miarę swoich możliwości korzystać z pomocy Buddies przy promowaniu biznesu. Jednocześnie każdy może być twórcą (buddy’m), jeśli tylko istnieje w sieci - ma jakiekolwiek medium (konto publiczne na dowolnym portalu społecznościowym, bloga, własną stronę czy kanał na You-Tube).
Rejestracja na BrandBuddies jest całkowicie darmowa.
Aby zweryfikować konto, przejdź do Ustawień. Kliknij Edytuj profil, a następnie Weryfikacja. Dalej postępuj zgodnie ze wskazówkami. Musisz uzupełnić sekcję Edytuj profil, potwierdzić adres e-mail oraz uzyskać minimum jedną weryfikację medium. Uzyskasz wtedy status profilu: Profil ograniczony (dostępna część funkcjonalności platformy). Aby uzyskać status Profil Aktywny i móc wystawiać zadania/zlecenia jako brand czy brać w nich udział jako buddy, musisz uzupełnić w Ustawieniach sekcję Dane rejestrowe (jeśli jesteś zalogowany jako brand) lub Dane do umowy / Wypłaty (jeśli jesteś zalogowany jako buddy).
Część funkcjonalności platformy jest całkowicie darmowych - np. posiadanie profilu. Niektóre funkcje są płatne - np. tworzenie i wystawianie zadań/zleceń przez Brands. Zawsze, gdy dana funkcja jest płatna, jesteś o tym wyraźnie informowany przed skorzystaniem z niej.
Helpie to przydatna treść od firmy (Brand) skierowana do Buddies danej firmy. Brands mogą tworzyć Helpies, korzystając z Kreatora Helpie.
Odznaki są swoistymi osiągnięciami i graficznymi elementami kolekcjonerskimi. Odznakę można zdobyć: A) poprzez udział w zadaniu, w którym przewidzianą nagrodą od firmy jest odznaka (Brands mogą kupować dla Buddies specjalne odznaki kolekcjonerskie w BrandBuddies Store), B) za spełnienie pewnych stałych i obiektywnych kryteriów (np. za wykonanie swojego pierwszego zadania/zlecenia jako Buddy czy utworzenie 5 Helpies jako Brand). Zapoznaj się z sekcją Odznaki w stopce strony, by poznać dokładne kryteria przyznawania wszystkich odznak na BrandBuddies.
Brands i Buddies mogą oceniać współpracę przy danym zleceniu/zadaniu. W fazie końcowej zlecenia/zadania (czyli po fazie realizacji) każdy Brand oraz każdy Buddy mają możliwość wystawienia oceny (od 1-5) i napisania opinii. Na opinie można odpowiadać. Wszystkie oceny i opinie pojawiają się w aktywnościach na profilach Brands i Buddies. Średnia ocena widoczna jest pod coverem na profilu użytkownika.
Zlecenie (kampania reklamowa) to rodzaj umowy między twórcą contentu (Buddy’m) a firmą (Brand) zakładający wynagrodzenie pieniężne dla buddy’ego w zamian za realizację według określonych kryteriów. Umowa zlecenia zaczyna obowiązywać wtedy, gdy firma dokona wyboru danego buddy’ego, a Buddy potwierdzi ostatecznie warunki współpracy.
Zadanie (akcja promocyjna lub barter) to rodzaj umowy między liderem opinii (Buddy’m) a firmą (Brand) zakładający wynagrodzenie dla buddy’ego w postaci niepieniężnej w zamian za realizację według określonych kryteriów. Wynagrodzeniem niepieniężnym dla buddy’ego może być np.: A) odznaka kupiona przez firmę w BrandBuddies Store, B) prezent od firmy (np. karnet na siłownię), gadżet od firmy, C) prezent ze sklepu BrandBuddies Store. Umowa zadania zaczyna obowiązywać w momencie, gdy firma dokona wyboru danego buddy’ego w fazie rekrutacji do zadania.
Między zleceniem i zadaniem istnieje jedna zasadnicza różnica. W zleceniu firma musi wynagrodzić twórcę (Buddy’ego) uzgodnioną kwotą pieniędzy. W zadaniu zaś firma musi wynagrodzić Buddy’ego w sposób niepieniężny, czyli np. wysłać mu dowolną nagrodę, gadżet czy dobro kupione w sklepie BrandBuddies Store. W skrócie: A) w zleceniu jest przewidziane wynagrodzenie pieniężne dla Buddy’ego, B) w zadaniu jest przewidziane wynagrodzenie niepieniężne dla Buddy’ego. Różne są także koszty wystawienia zlecenia i zadania przez firmę oraz koszt (liczba Żółwików - wirtualnej waluty) wzięcia udziału w rekrutacji do zlecenia i zadania. Koszty te możesz sprawdzić w Cenniku lub bezpośrednio w kreatorze zadań/zleceń w kroku 4.
Zadania charytatywne są specjalnym typem zadań. Cele zadań charytatywnych są szczytne, więc udział w rekrutacji do nich jest darmowy. Samo wystawianie zadań charytatywnych jest również darmowe. BrandBuddies nie pobiera opłat od firm wystawiających zadania charytatywne. Zadania charytatywne to jedyny typ zadań na platformie, w których nie musi być przewidziane wynagrodzenie dla lidera opinii - buddy’ego. Niekiedy jednak w zadaniach charytatywnych mogą być przewidziane nagrody - np. specjalna, unikatowa odznaka czy określona liczba wirtualnej waluty - żółwików.
Kryteria zlecenia/zadania to obiektywne warunki, które Buddy musi spełnić, by Brand uznał zlecenie/zadanie za prawidłowo wykonane i by Buddy otrzymał od Brand wynagrodzenie.
Ocenę i opinię dotycząca współpracy przy danym zleceniu/zadaniu możesz wystawić w swoim managerze danego zlecenia/zadania podczas etapu ZAKOŃCZONE, klikając WYSTAW OCENĘ.
BrandBuddies Store to miejsce, w którym skupione są tu wszystkie płatne funkcje na platformie BrandBuddies oraz w którym można kupić gadżety, cyfrowe prezenty, odznaki (Brands mogą je kupić buddy’m jako nagrodę za wykonane zadanie) oraz wirtualną walutę - żółwiki (dostępne tylko dla buddies). Asortyment sklepu jest inny dla Brands i Buddies. Brands płacą w sklepie pieniędzmi. Buddies płacą wirtualną walutą - Żółwikami (z wyjątkiem Żółwikowego Kantoru, gdzie wymienia się pieniądze na Żółwiki).
BrandBuddies Agency to agencja kreatywna specjalizująca się w tworzeniu kampanii z udziałem Buddies - twórców contentu, influencerów. Planujesz większą akcję? Nie wiesz jak się za to zabrać? Potrzebujesz wsparcia? Odezwij się do nas :). Skontaktuj się poprzez stronę BrandBuddies Agency (patrz stopka).
Płatności na BrandBuddies można dokonać kartą, przelewem bądź za pomocą wirtualnej waluty - Żółwików (jednak tylko Buddies płacą Żółwikami). Wszystkie płatności realizowane są za pośrednictwem PayLane. Metody płatności możesz ustalić w Ustawieniach w zakładce Ustawienia konta.
Helpie to przydatna treść od firmy skierowana do Buddies danej firmy. Każda firma zarejestrowana na BrandBuddies może tworzyć Helpies dla swoich Buddies, korzystając z kreatora Helpie. Helpies pomagają budować długotrwałe i mocne relacje z Buddies.
Kryteria zlecenia/zadania to obiektywne warunki, które Buddy musi spełnić, by Brand uznał zlecenie/zadanie za prawidłowo wykonane i by Buddy otrzymał od Brand wynagrodzenie.
Stronami umowy są Brand, który utworzył dane zadanie/zlecenie oraz wszyscy Buddies, którzy biorą w nim udział. BrandBuddies zwkle NIE jest stroną umowy, chyba że marka o to poprosi.
To wiążąca prawnie umowa między Brand a Buddym zawierana w chwili, gdy Buddy zostanie przez Brand wybrany do realizacji zadania/zlecenia i potwierdzi chęć realizacji. Nie wymagane są żadne podpisy. Wszystko dzieje się online. Umowa taka może być traktowana jako umowa o dzieło lub umowa zlecenie, w zależności od opisu i kryteriów zadania/zlecenia.
Regulamin BrandBuddies zakłada, że wynagrodzenie od marki otrzymasz 45 dni od dnia realizacji określonego w umowie zadania/ zlecenia. Uczestnicząc w zadania/zleceniach, zawierasz prawnie wiążące elektroniczne umowy - z których marki mają obowiązek się wywiązać. Niektóre firmy narzucają jednak dłuższe terminy płatności (taka jest ich globalna polityka), wówczas musisz zostać o tym poinformowany poprzez punkt w kryteriach lub informację po zgłoszeniu do rekrutacji, ale przed wyborem do kampanii.
Proces rozliczenia trwa do 45 dni od dnia realizacji określonego w umowie. Brand ma prawo zdecydować o formie rozliczenia (np. umowa zlecenie/ umowa o dzieło) . Jeżeli stroną umowy jest BrandBuddies oznacza to, że marka poprosiła nas o rozliczenie środków w tej kampanii. Jeśli jesteś Buddy i masz firmę, dostarcz nam fakturę po realizacji zlecenia na adres info@brandbuddies.pl. Jeśli nie masz firmy, czekaj na maila od partnera rozliczeniowego BrandBuddies - Useme. (info@useme.eu) W nim znajdziesz wszystkie informacje dotyczące wypłaty środków. Możesz zostać poproszony o przesłanie skanu dedykowanego oświadczenia, od którego będzie uzależniona wypłata Twoich środków. Pamiętaj, że jest to Twoim obowiązkiem.
Administratorem Twoich danych osobowych jest BBUDDIES sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie. Komplet informacji dotyczący przetwarzania Twoich danych, przysługujących Ci praw znajdziesz tutaj https://www.brandbuddies.pl/blog/152-nowa-polityka-prywatnosci-dbamy-o-wasze-dane
Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, skontaktuj się z nami.
Przycisk “Zaproś do współpracy” służy do zapraszania wybranych Buddies do rekrutacji do Twojego zlecenia/zadania. Przycisk ten jest aktywny tylko wtedy, gdy jesteś zalogowany jako firma (Brand) i masz aktywne choć jedno zlecenie bądź zadanie. Do współpracy zapraszać możesz jedynie twórców promowanych na stronie głównej lub tych, którzy są Twoimi buddies. Dlatego warto zbierać jak najwięcej buddies, promując swój profil oraz zlecenia/zadania na platformie.
Aby utworzyć i wystawić zlecenie lub zadanie, zaloguj się jako Firma (Brand), a następnie skorzystaj z kreatora zleceń/zadań (dostępny z poziomu sklepu - ikonka koszyka - oraz z poziomu Twojego profilu), który krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces. To zajmie tylko 5 minut :).
Wysokość opłaty za wystawienie zadania jest zależna od wielkości firmy, która wystawia dane zlecenie/zadanie. Możesz sprawdzić tę opłatę, tworząc zlecenie/zadanie w kreatorze zleceń/zadań. Patrz na krok 4. kreatora - znajdziesz tam podsumowanie wszelkich kwestii finansowych. Póki nie przejdziesz kroku 4., nie zostanie pobrana żadna opłata. Wysokość opłat i prowizji możesz sprawdzić także w Cenniku.
Opłata za wystawienie zlecenia i zadania nie podlega zwrotowi.
Wysokość prowizji pobieranej przez BrandBuddies od budżetu zlecenia zależy od wielkości budżetu zlecenia. Możesz sprawdzić wysokość prowizji, tworząc zlecenie w kreatorze zleceń/zadań. Patrz na krok 4. kreatora - znajdziesz tam podsumowanie wszelkich kwestii finansowych. Póki nie przejdziesz kroku 4., nie zostanie pobrana żadna opłata. Wysokość prowizji możesz sprawdzić także w Cenniku.
Tylko w niektórych szczególnych przypadkach wymienionych w Regulaminie.
Tak, możesz anulować zlecenie/zadanie po jego wystawieniu w dowolnej chwili. Pamiętaj jednak, że opłata za wystawienie zlecenia/zadania jak i prowizja nie podlegają zwrotowi (poza paroma szczególnymi przypadkami wymienionymi w Regulaminie) oraz mogą spotkać Cię negatywne konsekwencje w postaci: A) ostrzeżenia od BrandBuddies, B) zablokowania konta na BrandBuddies, C) negatywnej oceny i opinii od buddy’ego (jeśli zlecenie/zadanie zostało anulowane w momencie, gdy wybrałeś już jakiegoś buddy’ego). By anulować zadanie/zlecenie, napisz do nas - prosimy podaj, jakie są tego powody.
Tak, możesz edytować zlecenie/zadanie po jego wystawieniu, jednak tylko do momentu wybrania jakiegoś Buddy’ego w etapie rekrutacji. Później nie będziesz już mógł edytować zlecenia/zadania. W dowolnej chwili w etapie rekrutacji możesz jednak podwyższyć budżet zlecenia.
Do współpracy zapraszać możesz jedynie twórców promowanych na stronie głównej lub tych, którzy są Twoimi buddies. Dlatego warto zbierać jak najwięcej buddies, promując swój profil oraz zlecenia/zadania na platformie. W managerze każdego Twojego zlecenia/zadania znajduje się przycisk ZAPROŚ DO WSPÓŁPRACY, który przenosi Cię na listę wszystkich Twoich buddies. Z poziomu tej listy możesz zapraszać do współpracy wybranych buddies. Przycisk “ZAPROŚ DO WSPÓŁPRACY” obecny jest także na profilach poszczególnych buddies. Po jego kliknięciu możesz wybrać zlecenie/zadanie, do którego chciałbyś zaprosić Buddy’ego. Zaznacz jedno i kliknij zaproś. Po wysłaniu zaproszenia do współpracy buddy dostanie powiadomienie. Pozostaje Ci czekać, aż zgłosi się do rekrutacji. Uwaga: jeśli nie masz żadnego zlecenia/zadania w etapie rekrutacji, nie możesz zapraszać buddies do współpracy.
Aby zaakceptować Buddy’emu realizację, wejdź do managera danego zlecenia/zadania i otwórz okno komunikacji z wybranym buddy’m. Następnie kliknij zielony przycisk ZAAKCEPTUJ REALIZACJĘ. Wyświetli się okno z zapytaniem o potwierdzenie. Kliknij ZAAKCEPTUJ REALIZACJĘ, jeśli Buddy spełnił założone kryteria zlecenia/zadania.
To zależne od wybranego trybu. W trybie samodzielnym BrandBuddies nie jest stroną umowy (stronami są Brand, który wystawił zadanie/zlecenie oraz wszyscy biorący w nim udział Buddies) i rozliczenie podatkowe należy do obowiązków Brand i Buddies. W każdym zadaniu/zleceniu generowane są umowy z wykonawcami - Buddies oraz ze zlecającymi - Brands. Rozliczasz je z Urzędem Skarbowym tak jak tradycyjne umowy o dzieło lub jak umowy zlecenia (jeśli charakter zadania/zlecenie wskazuje na umowę zlecenie). W trybie automatycznym BrandBuddies bierze na siebie wszystkie rozliczenia z twórcami oraz kwestie podatkowe. Wyboru trybu dokonujesz w kreatorze zlecenia.
Tak, zyskujesz tzw. licencję niewyłączną do dzieł stworzonych przez Buddies w ramach danego zadania/zlecenia. Daje Ci ona prawie to wszystko co standardowe przeniesienie praw autorskich - możesz wykorzystywać dzieła w swoich mediach społecznościowych, na swoich stronach internetowych, na swoich nośnikach reklamowych itp. Jeśli mimo to licencja niewyłączna nie jest dla Ciebie wystarczająca i zależy Ci na przeniesieniu praw autorskich, musisz zawrzeć z wykonawcą/wykonawcami odrębną umowę w postaci pisemnej.
To zależy od wybranego trybu. W trybie samodzielnym sam rozliczasz z twórcami. Gdy Twoje zlecenie przejdzie w etap "Realizacja" będziesz mógł pobrać elektroniczne umowy zawarte z konkretnymi twórcami wybranymi do realizacji. Znajdziesz w nich wszystkie niezbędne księgowe dane - takie jak adres, data urodzenia czy numer rachunku bankowego potrzebne do rozliczenia umowy. W trybie automatycznym rozliczeń z Buddies dokonuje za Ciebie BrandBuddies, a ty otrzymujesz tylko zbiorczą fakturę.
Tak. W kreatorze zlecenia możesz wybrać tryb automatyczny. Dzięki niemu - nie będziesz stroną umowy i unikniesz formalności. Otrzymasz od nas fakturę za usługę. Jeśli potrzebujesz reprezentacji w Zadaniach - skorzystaj z usług BrandBuddies Agency. Niektórzy twórcy oferują również rozliczenia w oparciu o fakturę , informacja na ten temat znajduje się na ich profilach. W przypadku wyboru takich Buddies nie potrzebujesz reprezentacji BrandBuddies.
Dbamy o to, by do każdego Twojego zlecenia/zadania pojawiały się zgłoszenia. Jednak jeśli chcesz uzyskać najlepsze efekty: 1. Promuj swoje zlecenie/zadanie. 2. Promuj swój profil. 3. Zapraszaj buddies do współpracy (służy ku temu przycisk ZAPROŚ DO WSPÓŁPRACY w managerze zlecenia/zadania oraz na profilach buddies) 4. Jeśli zależy Ci na na naprawdę dużej liczbie zgłoszeń, odezwij się do nas - formularz kontaktowy znajdziesz w sekcji BrandBuddies Agency (stopka strony, kolumna BRANDS) oraz w sekcji Wsparcie/Kontakt.
Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, skontaktuj się z nami.
Gdy klikniesz w przycisk “ZOSTAŃ BUDDY”, wyrazisz swoją sympatię do danej firmy. Od tej pory będziesz jej Buddym. Oznacza to dla Ciebie następujące korzyści: A) będziesz mógł brać udział w zleceniach i zadaniach od danej marki, B) zyskasz dostęp do Helpies - przydatnych artykułów od danej marki, C) będziesz na bieżąco informowany o nowych zleceniach, zadaniach i Helpies od danej marki (możesz wyłączyć tę funkcję w ustawieniach).
Żółwiki są wirtualną walutą dla Buddies na platformie BrandBuddies. Po rejestracji każdy Buddy otrzymuje startową liczbę Żółwików. Żółwiki można zdobyć na wiele różnych sposobów takich jak: A) udział w zadaniach od BrandBuddies (sprawdź aktywne zadania od BrandBuddies), B) udział w zadaniach od Brands, w których nagrodą jest pakiet Żółwików, C) rejestracje na BrandBuddies nowych użytkowników z Twojego linka polecającego, D) zdobywanie odznak (odznaki to świetna sprawa - nie dość, że zdobią Twoją Gablotę Chwały, to jeszcze dają Ci Żółwiki!). Żółwiki można także kupić w Żółwikowym Kantorze.
Żółwiki Buddy może wydawać na: A) udział w rekrutacji do zleceń, B) udział w rekrutacji do zadań, C) promowanie swojego profilu w wynikach wyszukiwania, D) promowanie swojego profilu na stronie głównej, E) zakupy w BrandBuddies Store.
Przede wszystkim sprawdzaj stronę główną i promowane tam profile marek. Możesz też skorzystać z lupki w panelu zarządzania, która wyświetli Ci więcej marek i zadań/zleceń od nich.
Przede wszystkim sprawdzaj stronę główną - promowane zlecenia i zadania możesz znaleźć w sliderze treści (pamiętaj, że możesz przewijać slider, klikając w różowo-niebieskie kropki) oraz w dolnej części strony. Ponadto, śledź naszego Instagrama oraz Faceboooka, by być na bieżąco z kampaniami. Zlecenia i zadania możesz wyszukać też, korzystając z wyszukiwarki: kliknij w ikonkę lupki w swoim panelu zarządzania. Pamiętaj, że wiele zleceń i zadań jest niewidocznych/niepublicznych - można do nich uzyskać dostęp jedynie na zaproszenie marki.
Aby wziąć udział w danym zleceniu lub zadaniu, znajdź interesujące Cię zlecenie/zadanie. Następnie kliknij przycisk “ZGŁOŚ SIĘ”. Wyświetlone zostanie okienko informujące o liczbie żółwików (wirtualnej waluty) niezbędnych do wzięcia udziału w rekrutacji. By potwierdzić chęć wzięcia udziału w rekrutacji, ponownie kliknij ZGŁOŚ SIĘ. Wpisz wiadomość do firmy oraz - w przypadku zlecenia - swoją proponowaną wycenę. Jeśli chcesz, załącz zdjęcie. Kliknij wyślij. Gratulacje - bierzesz udział w rekrutacji. Jeśli dana firma wybierze Cię w procesie rekrutacji, otrzymasz powiadomienie. Będziesz musiał wtedy ponownie potwierdzić warunki współpracy, by wziąć udział w zleceniu/zadaniu. Gdy to zrobisz, będziesz zobligowany do zrealizowania zlecenia/zadania w określonym terminie.
Tak, możesz się wycofać bez konsekwencji, ale tylko przed finalnym potwierdzeniem przez Ciebie warunków współpracy (warunki współpracy potwierdzasz, klikając w przycisk POTWIERDŹ WARUNKI WSPÓŁPRACY po byciu wybraniu przez markę w rekrutacji). Po potwierdzeniu warunków współpracy wycofanie się jest niemożliwe.
Po zgłoszeniu się do zlecenia/zadania pozostaje Ci oczekiwać na pozytywne rozpatrzenie Twojej aplikacji przez firmę. Im atrakcyjniejszy jest twój profil na BrandBuddies (zadbaj zwłaszcza o swoje portfolio i aktualne statystyki!), im lepsza Twoje reputacja na platformie i im korzystniejsza Twoja propozycja wynagrodzenia - tym większe masz szanse na bycie wybranym. Jeśli zostaniesz wybrany, dostaniesz powiadomienie i będziesz musiał ostatecznie potwierdzić warunki współpracy. Powodzenia!
Zgłoś się do rekrutacji do danego zlecenia/zadania. Uaktywni się wtedy czat z marką. Pamiętaj, że samo zgłoszenie się do rekrutacji do niczego Cię nie zobowiązuje. Dopiero gdy marka wybierze Cię w rekrutacji spośród innych buddies, a ty klikniesz przycisk POTWIERDŹ WARUNKI WSPÓŁPRACY, będziesz zobowiązany do realizacji zlecenia/zadania.
Przede wszystkim sprawdź czy: a/ uzupełniłeś/aś dane do wypłaty lub podałeś/aś adres do wysyłki nagrody b/ marka zaakceptowała Twoją realizację i dopełniłeś/aś wszystkich formalności c/ przesłałeś fakturę do BrandBuddies, jeśli rozliczasz się jako firma (info@brandbuddies.pl) d/ dostałeś maila od Useme.eu ,jeśli nie masz firmy e/ odesłałeś skan przekazania praw autorskich do Useme.eu, jeśli nie masz firmy Uwaga: bez odesłanego skanu, możesz nie otrzymać wynagrodzenia! Jeżeli dopełniłeś/aś wszystkich formalności, daj nam znać - info@brandbuddies.pl - postaramy się Ci pomóc. Nie ma powód do paniki. Czasem paczka zaginie w drodze lub po prostu jej nie odbierzesz od kuriera. To naturalne sytuacje, które wyjaśniamy na bieżąco.
Administratorem Twoich danych osobowych jest BBUDDIES sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie. Komplet informacji dotyczący przetwarzania Twoich danych, przysługujących Ci praw znajdziesz tutaj https://www.brandbuddies.pl/blog/152-nowa-polityka-prywatnosci-dbamy-o-wasze-dane
Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, skontaktuj się z nami.
Ta strona używa ciasteczek (plików cookies).