This site uses cookies. Find out more I AGREE

Everything you need to know about working for a brand

Shadowban

Instagram shadowban - czym jest i jak się go pozbyć

 

Ostatnio wielu influencerów zaczęło skarżyć się na drastyczny spadek zaangażowania odbiorców. Instagram zadrżał w posadach, zaczęły się szerzyć plotki aż w końcu pojawiło się słowo “Shadowban”. Czym jest shadowban, skąd wiedzieć, czy zostałeś nim objęty i jak się go pozbyć?

Jak zapewne wiesz, parę miesięcy temu Instagram wprowadził nowe algorytmy, które zadecydowały o kolejności wyświetlania postów na głównej tablicy odbiorców, w zależności od ich zaangażowania w stosunku do autorów danych postów. Już wtedy wielu użytkowników zaczęło skarżyć się na obniżenie zasięgu. Instagram poszedł jednak o krok dalej i zaczął stosować shadowban. Jak to działa? Posty profilów objętych shadowbanem nie pokazują się osobom, które nie ich obserwują, nawet, jeżeli te osoby wpiszą w instagramową wyszukiwarkę hashtag, którym oznaczony jest dany post, co naturalnie wpływa na gorsze pozycjonowanie i widoczność posta, a co za tym idzie, powoduje mniejsze zaangażowanie.

Przyczyny otrzymania shadowbana:

1. Powielanie pod każdym postem tych samych hashtagów - jeżeli wciąż i wciąż używasz zestawu tych samych hashtagów, Instagram zaczyna traktować Twój profil, jako spam, a tym samym zaczyna odsuwać go w cień. Zacznij eksperymentować, zostaw kilka sprawdzonych i dopasowanych do profilu hashtagów, a resztę zmieniaj, w zależności od zawartości zdjęcia.

2. Zgłoszenie przez innego użytkownika - każdy użytkownik Instagrama ma możliwość zgłoszenia Twojego profilu jako spam. Jedno zgłoszenie niczego nie zmienia, ale kilka powoduje, że Instagram zaczyna się im bliżej przyglądać i stosować pewne ograniczenia.

3. Naruszanie ograniczeń Instagrama - jeżeli zbyt intensywnie zaczynasz followować profile, wysyłasz zbyt dużo wiadomości bądź lajkujesz zbyt dużo postów, naruszając tym samym ograniczenia, które stosuje Instagram, również może się zdarzyć, że Twoje konto zostanie objęte shadowbanem.

4. Korzystanie z popularnego hashtaga - hashtag, który używany jest w milionach postów, jest trudniejszy do weryfikacji, czy nie kryje się pod nim nic niestosownego. Dlatego Instagram, nie mając możliwości sprawdzenia tego, często nakłada blokadę na popularne hasła. Stąd na liście zabronionych hashtagów, którą możecie znaleźć tutaj https://www.brandbuddies.pl/blog/115-jak-odpowiednio-dobierac-hashtagi-do-zdjecia obok słów wybitnie niestosownych, bądź kojarzących się niestosownie pojawiły się zupełnie niewinne hasła, których jedyną zbrodnią okazało się bycie zbyt popularnymi.

5. Kupowanie bądź pozyskiwanie w jakikolwiek inny sposób lajków oraz followersów - tego punktu chyba nie musimy rozwijać. Instagram sukcesywnie wyłapuje takie konta i ogranicza im zasięg.

6. Korzystanie z zewnętrznych aplikacji do postowania na Instagramie - jeżeli korzystasz z aplikacji, dzięki której możesz zaplanować kolejność i harmonogram dodawania postów, może się zdarzyć, że dostaniesz shadowbana. Instagram jest tylko aplikacją i nie rozumie, że Twój profil musi być estetyczny a posty regularne, dostrzega jedynie nieprawidłowość, opierającą się na tym, że korzystasz w tym celu z zewnętrznej aplikacji, co wydaje mu się podejrzane.

Jak się pozbyć shadowbana?

1. Jeżeli czujesz, że masz shadowbana i jest on zupełnie bezpodstawny, możesz zgłosić problem do customer service Instagrama. Dzięki takim zgłoszeniom, aplikacja może zweryfikować, że jesteś realną osobą, a nie spamującym botem.

2. Jeżeli zdarzyło Ci się pozyskiwać followersów lub podbijać zasięgi posta, zaniechaj tego. Nie tylko po to, aby pozbyć się shadowbana, takie działanie jest po prostu nie fair.

3. Wyloguj się ze wszystkich zewnętrznych aplikacji, które mają dostęp do Twojego konta na Instagramie. Ich listę możesz znaleźć tutaj: www.instagram.com/accounts/manage_access

4. Ogranicz się do publikowania 6 postów na dobę, aby aplikacja przestała postrzegać Cię jako spamera.

5. Zwracaj dużą uwagę na hashtagi, których używasz - pilnuj, aby były dobrze dopasowane do treści posta i regularnie sprawdzaj czarną listę hashtagów. Więcej informacji o tym, jak dobrze dobierać hashtagi, możesz znaleźć tutaj: https://www.brandbuddies.pl/blog/115-jak-odpowiednio-dobierac-hashtagi-do-zdjecia

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci zorientować się, czy zostałeś objęty shadowbanem, oraz dowiesz się, jak możesz odzyskać swoje zasięgi i cieszyć się dużą ilością lajków :)